Kultūros paveldo projektų įgyvendinimas

     Įgyvendindami Kultūros paveldo departamento finansuojamus projektus ,,Susipažinkime su žydų kultūros paveldo keliu“ ir ,Šv. Jokūbo kelio sakralinių objektų pažinimas ir populiarinimas“ rugsėjo 21-22 dienomis grupė Pandėlio gimnazijos Ig, IIIg kl. gimnazistų su mokytojomis Egle Glemžiene ir Violeta Karaliūniene keliavo po Dzūkijos kraštą. Pirmiausia aplankėme šv. Jokūbo ženklo Trakų Šv. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią. Čia mus pasitiko vikaras Juzef Makut, kuris papasakojo bažnyčios istoriją. O įdomiausia tai, kad čia yra stebuklingas Trakų Dievo Motinos paveikslas, garsėjantis malonėmis, dažnai lankomas piligrimų. Po to keliavome į Valkininkus. Čia apžiūrėjome sieną, kuri papuošta menininko Armino Raugelavičiaus piešiniu. Šis darbas įprasmina lietuvių, lenkų ir žydų kultūrinį paveldą. Valkininkuose gyveno daug žydų tautybės žmonių. Jie turėjo sinagogas, parduotuves, buvo plėtojami įvairūs amatai. Apžiūrėję atminimo sieną keliavome iki Varėnos. Čia pamatėme žydų sinagogą. Palyginus su Aukštaitijos (ir Pandėlio sinagogomis), tai gana kuklus pastatas. Dabar čia privati nuosavybė. Po to keliavome ir garsiąją Merkinę. Ji garsi ir savo istorija, ir kultūra. Merkinės krašto muziejuje mus pasitiko gidas, kuris labai įtaigiai pasakojo krašto istoriją, o po to lydėjo mūsų grupę iki Merkinės piliakalnio. Aplankėme ir Šv. Jokūbo ženklu pažymėtą bažnyčią. Po ramybės Merkinės piramidėje nuvykome į Druskininkų ,,Dainavos“ sanatoriją. Druskininkuose vieni rinkose keltuvų trasą, kiti AKVA parką, dar kiti tiesiog pasivaikčiojimą po miestą. Vakare prie grojančio fontano visi pasveikinome gimtadienį šią dieną švenčiančią Adrianą. Kitą dieną po sočių pusryčių viešbučio restorane keliavome į Liškiavą. Ten visi buvome sužavėti nuostabių vaizdų ir pasakojimo apie Liškiavos bažnyčios ir vienuolyno istoriją. Teko pamatyti ir tai (kaip sakė gidas), kas mūsų laukia, – vienuolių dominikonų mumijas. Įspūdinga! Apžiūrėję Liškiavos ansamblį keliavome į rašytojo V. Krėvės memorialinį muziejų Subartonyse. Čia mus pasitiko rašytojo sesers dukra, kuri pravedė integruotą geografijos, istorijos, tikybos, lietuvių k. ir literatūros, muzikos, dailės pamoką. Mokiniai atliko įvairias užduotis, o edukacijos pabaigoje visi uždainavo dzūkišką dainą. Po to mūsų maršrutas tęsėsi iki Punios. Čia aplankėme Punios Šv. Apaštalo Jokūbo bažnyčią, Punios piliakalnį. Nuvykę į Birštoną gėrėjomės vaizdais iš apžvalgos bokšto, pasivaikščiojome krantine, užlipome ant Vytauto kalno, kur irgi radome šv. Jokūbo kelio ženklą. Pailsėję Birutės viloje keliavome namų link.
    Projekto veikla tęsis ir spalio, lapkričio mėnesiais. Iš nuotraukų, video bus paruošti įvairūs pristatymai, kūrybiniai darbai.
                                                               Projekto vadovė Violeta Karaliūnienė 

Kelionė po Dzūkijos kraštą
spacer