Projektas ,,Jogailaičių keliais“- Europos paveldo dienų renginys

Rugsėjo 20-22 dienomis Lietuvoje vyksta Europos paveldo dienoms skirti renginiai. Mūsų gimnazistai prisidėjo prie šių veiklų įgyvendindami projektą ,,Jogailaičių keliais“- I, III, IVbg kl. mokiniai aplankė vietas, susijusias su garsia Jogailaičių dinastija Lietuvoje. Pirmiausia aplankėme Vilniaus Katedrą. Šios šventovės požemiuose ilsisi Aleksandras Jogailaitis – vienintelis Lietuvoje palaidotas Jogailaičių dinastijos valdovas, ir dvi Žygimanto Augusto žmonos − Elžbieta Habsburgaitė ir Barbora Radvilaitė. Žymiojo Jogailos vaikaičio Šv. Kazimiero koplyčios nišas puošia XVII a. sukurtos, manoma, Lietuvos ir Lenkijos valdovus, tarp jų ir Jogailaičius, vaizduojančios skulptūros. Po to pažintinė kelionė tęsėsi iki Merkinės. Šį miestą kartu su daugybe kitų žemių Žygimantas Augustas padovanojo žmonai Barborai Radvilaitei. 1569 m. garsusis Jogailaitis šiam miestui patvirtino jau anksčiau suteiktas Magdeburgo teises ir paskyrė herbą – vienaragį. Aplankėme ir nuostabų Merkinės piliakalnį, o Kryžių kalnelyje, kur guli nužudytųjų partizanų palaikai, išgirdome skaudžią Lietuvos pokario istoriją. Toliau maršrutas tęsėsi iki Druskininkų. Druskininkai irgi susiję su Jogailaičiais- Nemuno ir Ratnyčios upių santakoje, ant iki mūsų laikų išlikusios kalvos, stovėjo gynybinė pilaitė, pro kurią keliavo ir kurioje galbūt net buvo apsistojęs pats Jogaila, o vėliau – ir šv. Kazimieras. 2011 metais senųjų gydyklų parke, bendradarbiaujant su Lenkijos Augustavo savivaldybe, pastatytas paminklas Žygimantui Augustui ir jo žmonai Barborai Radvilaitei.
     Druskininkuose mokiniai lankėsi vandens parke, kėlėsi keltuvais, grožėjosi grojančiu ir dainuojančiu vandens fontanu. Kitą dieną aplankėme Grūto parką, kur audiogidas pasakojo apie skaudžius Lietuvos istorijos laikus, Punios piliakalnį, menantį kovas su kryžiuočiais, Birštoną, kur buvo kunigaikščių medžioklės dvaras. Jame mėgo medžioti ne tik Vytautas, bet ir Kazimieras Jogailaitis su sūnumis. XV-XVI a. čia buvo karališkas kurortas, kuriame ilsėjosi daugelis Lietuvos kunigaikščių. Pasigrožėjome Birštono apylinkių panorama nuo didžiausio Lietuvoje apžvalgos bokšto, pakvėpavome sveiku ,,jūrinio efekto“ oru ,,Druskupio“ vandens garinimo statinyje.Kelionė nebuvo lengva, tačiau turininga ir įdomi. Dabar laukia namų darbai – kiekviena klasė gavo užduotį: reikės paruošti fotografijų parodą, sukurti interaktyvų maršrutą ir filmuką apie Jogailaičių kelią Lietuvoje.
Projektas dalinai finansuojamas Kultūros paveldo departamento lėšomis.
                                                                                     Projekto vadovė Violeta Karaliūnienė